اگر بیت کوین تمام شود چه اتفاقی می افتد

سرانجام بیت کوین

اگر بیت کوین تمام شود چه اتفاقی می افتد

بیت کوین با ارزش ترین و با ثبات ترین ارز دیجیتال در دنیای دیجیتال امروز است. بسیاری بر این باورند که روزی سرانجام میزان بیت کوین به آخر میرسد، حال با این اوصاف، چه اتفاقاتی روی می دهد؟

این ارز دیجیتال حدود 10 سال است که به فعالیت خود در بازار ارز های دیجیتال ادامه می دهد، این ارز دیجیتال افت و خیز های زیادی داشته و تا همین سال گذشته به 20000 دلار نیز رسید. حال در طی نوسانات نهایی، قیمت آن حدود 3600 دلار است و به احتمال قوی و با تصویب ETF بیت کوین قیمت آن مجددا تا 5000 دلار رشد کند.

بیتکوین نیز مانند تمام ارز های دیجیتال دیگر ، یک نقطه پایان دارد، اما خب از طرفی نیز یک میزان پاداش در برابر هر بلاک نیز دارد. این پاداش با رسیدن به هر 210000 بیت کوین نصف می شود. در حال حاضر که 4 میلیون بیت کوین دیگر در بازار موجود است، میزان پاداش بلاک آن نیز به ازای هر بلاک 12.5 بیت کوین است. بنابراین با این حساب، حدود 1 سال دیگر این پاداش به 6.25  به ازای هر بلاک  می رسد. اگر بیتکوین به همین روال استخراج ادامه دهد، حدود 100 سال دیگر به پایان می رسد. البته با رشد تصاعدی که دستگاه های استخراج و فارم ماین ها دارند، به نظر نمیرسد که این 100 سال عددی منطقی به نظر برسد، چرا که تا اینجای کار نیز حدود بیش از 80 درصد بیت کوین های دنیا استخراج شده اند و در حال حاضر نیز در گردش هستند.

با اتمام بیت کوین چه خواهد شد

خب پس از رسیدن به آخرین ارز دیجیتال bitcoin، به نظر می رسد که دستمزد تراکنش معاملات، عددی برابر با پاداش هر بلاک پیدا کند. در حال حاضر این دستمزد از 1 الی 3 درصد از هر تراکنش فراتر نرفته است، اما بیشتری پیش بینی های ممکن نشان می دهند که تنها تا چند سال آینده که دیگر بیت کوینی برای ماین کردن وجود نداشته باشد، این نرخ معاملات و سود تراکنش هر کدام است که به صورت انفجاری و تصاعدی زیاد می شود.

اما نکته ای دیگر نیز وجود دارد. سختی استخراج  هر روز بیشتر می شود تا جایی که حتی یک ساختمان ماین فارم هم نتواند پاداش چندانی از ماین بیت کوین به دست آورد! بنابراین باید یک سرمایه گذاری 50 ساله روی معامله بیت کوین داشته باشیم. حتی اگر بیت کوینی در اختیار نداریم، سعی کنیم که با کوچکترین تراکنش ها معامله انجام دهیم و کم کم ذخیره سازی را آغاز کنیم. چرا که می توان به آن بیشتر به چشم یک سرمایه گذاری بسیار بلند مدت فکر کرد.

باید در این بین به این مساله نیز توجه کرد که با گذشت زمان، بلاک چین نیز در حال تغییر است و شاید تا 10 سال آینده میزان تراکنش ها برای انجام معاملات بیت کوین نیز دستخوش تغییرات بزرگی شود. راه حل SegWit  یکی از مسائلی است که باعث می شود میزان اندازه تراکنش ها در بلاک چین کوتاه تر شده و تراکنش سریع تر انجام شود.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه