آموزش ماینینگ با کارت گرافیک . AMD بهتر است یا انویدیا

ماینینگ با کارت گرافیک

آموزش ماینینگ با کارت گرافیک . AMD بهتر است یا انویدیا

احتمالا یکی از اون دسته از افرادی باشید که علاقه دارید ماینینگ با کارت گرافیک  انجام بدید. سوال اینجاست که با چه کارت گرافیکی ماین کنیم؟ انویدیا یا AMD? در ادامه به طور  کامل تفاوت و روش ماینینگ با کارت گرافیک را توضیح می دهیم.

در ابتدا برای هر نوع ارز دیجیتال که قرار است استخراج کنید و ماینینگ انجام بدید، باید دو مورد رو مشخص کنید . این که چقدر سرمایه دارید و چه ارزی رو میخواهید استخراج کنید.

هر نوع کارت گرافیک روی هر ارز دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم میزان هش ریت جداگانه ای دارد. مثلا هر کارت گرافیک GTX 1070 ti روی ارز اتریوم 32mh/s قدرت هش داره و روی بیت کوین 2TH/s. بنابراین به این تفاوت ها باید بسیار دقت کنید. شاید به طور اشتباه فکر کنید که کلا کارت گرافیک GtX 1070 ti انویدیا 2TH/s میزان هش ریتش هست بنابراین میتونه ماهی 10 اتریوم استخراج کنه! نه این طور نیست و برای هر ارز متفاوت، قدرت هش متفاوتی هم براش در نظر گرفته میشود.

سرمایه گذاری برای ماینینگ با کارت گرافیک

برای سرمایه گذاری روی هر کارت گرافیک باید در نظر بگیرید که قیمت ، میزان مصرف و توان تولیدی آن چقدر است. در این حالت شما باید یک عدد شاخص را به عنوان سود دهی نهایی کارت گرافیک به دست آورید. به طور مثال دو کارت گرافیک AMD RX580 و GTX 1070 ti را بررسی می کنیم. اولا قدرت هش ریت GTX 1070 ti  برابر است با 32mh/s و قدرت هش ریت AMD RX580 برابر است با 25mh/s . توجه داشته باشید که اعداد برای استخراج اتریوم در نظر گرفته شده اند. همچنین مصرف این دو کارت گرافیک برای GTX 1070 ti برابر است با 180w و برای AMD برابر است با 150 وات. اما از نظر قیمتی کمی داستان فرق می کند. قیمت AMD RX580 در حال حاضر (شاید بعده ها تفاوت داشته باشد) برابر 3 میلیون و 700 هزار تومان است و قیمت GTX 1070 ti برابر با 2 میلیون و نهصد هزار تومان است. با یک محاسبه سر انگشتی می توان دریافت که کارت گرافیک GTX 1070 ti بسیار  مناسب تر و دارای عدد بازدهی بیشتری است.

نکته ای را به آن اشاره می کنیم. هر چند که میزان بازدهی GTX 1070 ti بیشتر بود اما  \”در کل\” برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم بهتر است از کارت گرافیک های AMD استفاده کنید. چرا که با بایوس مود کردن آن ها می توانید بازدهی بیشتر در عین حال داشتن مصرف کمتر، نسبت به استخراج اتریوم تجربه کنید. هر چند که می توان کارت گرافیک های ایسوس رو هم با اورکلاک کردن به ماکزیمم ریت خود رساند اما مصرف آن ها در کل بیشتر از کارت های AMD است.

از نظر قیمت تمام شده، با خرید 8 عدد کارت گرافیک GTX 1070 ti، یعنی با 24 میلیون تومان فقط هزینه کارت گرافیک، ماهیانه 100 دلار اتریوم به دست خواهید آورد.  همچنین با خرید 8 عدد کارت گارفیک AMD RX580، با 32 میلیون تومان فقط هزینه کارت گرافیک، ماهیانه 70 دلار اتریوم درامد خواهید داشت.

میتوانید برای به دست آوردن تمام قیمت های تمام شده ماینینگ با کارت گرافیک به این سایت مراجعه کنید: https://www.cryptocompare.com/mining/calculator

درباره نویسنده

نظرات (1)

علیرضا

باسلام.لطفا نحوه تنظیمات کارت گرافیک msi radeon rx580 برای استخراج بیت کوین از طریق برنامه کریپتو توضیحاتی بفرمایید.

ارسال دیدگاه