هزینه راه اندازی ریگ ماینینگ چقدر است

هزینه راه اندازی ریگ ماینینگ

هزینه راه اندازی ریگ ماینینگ چقدر است

به طور حتم تا به حال با اسم ریگ ماینینگ برخورد داشته اید. ریگ ماینینگ ترکیبی از سخت افزاری قدرتمند مناسب ماینینگ است که البته قیمت زیادی نیز دارد. در ادامه هزینه راه اندازی ریگ ماینینگ را بررسی می کنیم

ریگ ماینینگ مجموعه ای قدرتمند از سخت افزار مخصوص ماینینگ هر نوع ارز دیجیتال است که البته با قیمت زیادی کانفیگ می شود و گرد هم می آید اما خب انعطاف پذیری زیادی دارد. از طرفی راه اندازی آن نیاز به دانش فنی ماینینگ و کانفیگ دستگاه داشته و به آسانی راه اندازی نمی شود. این نوع دستگاه ها از گرد هم آمدن کارت گرافیک و یا پردازنده های قدرتمند ساخته  می شود.

یکی از مشکلاتی که ریگ ماینینگ برای بازار سخت افزار به وجود آورده است، زیاد شدن تقاضا و کمبود عرضه سخت افزار ، از جمله کارت گرافیک ، پردازنده و مادربورد است. کارت های گرافیکی که میزان هش ریت زیادی دارند و از قدرت پردازشی زیادی بهره می برند، در این بین بیشترین تغییر قیمت را داشته و به صورت سرسام آوری دچار رشد قیمت شده اند. هزینه راه اندازی ریگ ماینینگ تاثیر مستقیمی از هزینه خرید کارت گرافیک یا پردازنده است.

همانطور که در مورد دستگاه های ماینر مثل انت ماینر گفتیم، چند مورد برای راه اندازی هر دستگاه را باید در نظر داشت. میزان هش ریت به دست آمده، مصرف برق، گرمای تولیدی دستگاه و سرمایه گذاشته شده برای خرید و راه اندازی ریگ.

میزان هش ریت هر ریگ ماینینگ بر اساس سخت افزار کانفیگ شده آن ماسبه می شود. به طور مثال فرض کنید که یک دستگاه 8 کارت گرافیک GTX 1070 داشته باشد. میزان هش ریت هر کارت گرافیک 30Mh/s در حالت عادی و بدون اورکلاک هست بنابراین در کل 240Mh/s میزان هش ریت به دست آمده است که به طور کلی هر ماه یک اتریوم به دست می دهد.

مصرف برق نیز به طور عمده بر روی هسته اصلی پردازش ماینینگ ریگ ، یعنی کارت گرافیک است. هر کارت گرافیک قدرتمند به طور مجزا مصرف برق تفاوتی دارد. به طور مثال هر کارت گرافیک GTX 1070 حدود 180 وات مصرف برق دارد. که برای یک دستگاه ماینینگ بدون محاسبه مصرف برث سایر قطعات، هزینه برق مصرفی کارت گرافیک 1440 وات خواهد شد.

سیستم ریگ ماینینگ به طور عمده مثل هر سیستم با توان پردازشی بالا، تولید مستقیم گرمای زیاد و صدای زیاد خواهد داشت. این دستگاه به دلیل تعدد کارت های گرافیک، از تعداد زیادی فن نیز بهره می برد بنابراین میزان صدای تولیدی بالایی نیز دارد. گرما نیز به دلیل پردازش بالا در کارت گرافیک ها تولید می شد. در این صورت می توانید با استفاده از روش های گفته شده در مقالات قبل دستگاه ها را به 3 صورت بادی، آبی و یا روغنی خنک کنید.

هزینه راه اندازی ریگ ماینینگ

میزان سرمایه گذاشته شده برای راه اندازی ریگ ماینینگ بسیار بیشتر از خرید دستگاه ماینر است. به طور مثال برای راه اندازی یک ریگ 240Mh/s باید حدود 32 الی 34 میلیون تومان هزینه کنید. در حال حاضر قیمت هر کارت گرافیک GTX 1070 انویدیا حدود 2 میلیون و نهصد هزار تومان است و GTX 1080 حدود 14 میلیون تومان است.

این که چگونه یک دستگاه ریگ را با بیشترین بهره وری کانفیگ کنید، بستگی به شما و سرمایه گذاشته شده دارد.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه