فورک ارز دیجیتال به چه معنی است

فورک ارز دیجیتال

فورک ارز دیجیتال به چه معنی است

فورک ارز دیجیتال در لغت به معنای انشعاب است. اما در کل می توان یک فورک را مکانی برای تغییر قیمت شدید ارز دیجیتال نامید. از فورک ها می توان به صورت مثبت نیز استفاده کرد.

در دنیای ارز های دیجیتال تغییر قیمت یک مساله روزمره و عادی است. به صورتی که هر ثانیه و هر دقیقه قیمت ارز دیجیتال، حال هر نوع ارزی که باشد، دستخوش تغییرات می شود. گاهی اوقات این تغییرات شدید تر از قبل هستند و یا حتی اثرگذارتر از زمانی که تغییرات  کوتاه و کوتاه مدت داریم. در این زمان به طور عملی می گوییم که فورک اتفاق افتاده است.

به طور عمده ، فورک ها زمانی اتفاق می افتند که یک پروتوکل کلی در سیستم ارز دیجیتال تغییر کند. خب شاید بپرسید پروتوکل چیست؟ پروتوکل یک سری قوانین و یا نرم افزار است که رفتار ارز دیجیتال را به طور مشخص تعیین می کنند. بنابراین هرنوع تغییر در آن ها باعث ایجاد فورک ارز دیجیتال و تغییر ناگهانی آن می شود. فورک ارز دیجیتال دو نوع کلی دارد.

هارد فورک ، که با قوانین قبلی تداخل دارد و سافت فورک که با قوانین قبلی تداخلی ندارد.

در مورد هارد فورک باید گفت که، تغییری اساسی در روش و رفتار ارز دیجیتال است که باعث می شود قوانین قبلی را به کلی کنار بگذارد و قوانین جدیدی را در سیستم ارز دیجیتال به کار ببرد. در تغییری که روی هارد فورک صورت میگیرد، همه چیز به صورت عمده جابه جا می شود، حتی نودها، کیف پول ها و خود کاربران نیز با این پروتکل جدید باید وفق داده شوند. هارد فورک ها باعث می شوند تا تمامی مواردی که قبلا می توانستید روی این ارز دیجیتال پیاده کنید، به کلی منسوخ شوند. به طور مثال بعضی از نرم افزارهای موجود روی ویندوز Xp دیگر بر روی ویندوز 10 اجرا نخواهند شد.

در سافت فورک، کمی سخت گیری کمتر است و نود ها و سایر موارد تغییری نمی کنند، اما قوانین جدید تثبیت می شوند که تداخلی با قوانین قبلی نخواهند داشت. در هر صورت این خود به معنای یک فورک است و هر فورک، همانطور که اشاره کردیم باعث تغییرات ناگهانی قیمت ارز دیجیتال می شود.

هر فورک، به یک دلیل عمده تشکیل می شود، و آن دلیل هم تغییر رفتار کاربرانی است که از بلاک مورد نظر استفاده کرده، استخراج انجام می دهند و یا به هر روشی ارز دیجیتال را جا به جا می کنند. در این حالت اگر به طور اتفاق کاربران دخلی در آدرس دهی بلاک های ارز دیجیتال همه رفتار خود را تغییر دهند، فورک ایجاد می شود. به طور مثال بیت کوین کش، یکی از بزرگ ترین هارد فورک های بیت کوین بود که یک سری کاربران به طور کلی قوانین بلاک بیت کوین را تغییر دادند و انشعابی به نام بیت کوین کش ساخته شد.

فورک ها می توانند برای افرادی که در بازار ارز دیجیتال فعالیت می کنند، سود دهی بسیار زیادی داشته باشند. شاید افراد سودجو، دیگران را برای تغییر پروتوکل، ترقیب کنند تا بتوانند از این روش برای هارد فورک استفاده کرده و تغییرات عمده ای در قیمت ارز دیجیتالی ایجاد نمایند. اگر شما هم به ارز دیجیتال به شکل یک سرمایه نگاه می کنید، مراقب هارد فورک ها و یا سافت فورک ها باشید.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه