استخراج یک بیت کوین چگونه انجام می شود

استخراج یک بیت کوین

استخراج یک بیت کوین چگونه انجام می شود

آیا تا به حال از خود سوال کرده اید که استخراج یک بیت کوین چگونه انجام می شود؟ در ادامه کلیات نحوه استخراج بیت کوین و چگونگی به دست آوردن آن را بیان خواهیم کرد.

بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که روزانه در سراسر جهان به وسیله سیستم های قدرتمند استخراج می شود. اما نحوه فرایند استخراج چگونه است؟ آیا واقعا کامپیوتر ها معدن کاوی می کنند؟ اصلا چگونه یک بیت کوین به دست می آید؟ خب تفاوتی که بیت کوین با اسکناس دارد، این است که اسکناس به راحتی توسط مراجع قدرتمند چاپ می شود، اما بیت کوین یک منبع محدود با دسترسی سخت و رقابت استخراجی بالا است.

چگونگی استخراج یک بیت کوین

در طول دوره های مشخص، افراد بیت کوین ها را رد و بدل می کنند. اما خب بر نوع رد و بدل کردن بیت کوین احتیاج به یک نوع آدرسی دهی و مشخص کردن آدرس دارد.

در شبکه بلاک چین ما تعداد بسیار زیادی بلاک داریم که هر بلاک شامل تعداد زیادی تراکنش رد و بدل شدن بیت کوین است. برای این که بلاک ها قابل دسترسی باشند باید یک سیستمی وجود داشته باشد تا به تراکنش های موجود در بلاک ،آدرس دهی کند.

آدرس دهی هم کار آسانی نیست و دستگاه باید با انجام عملیات ریاضی سخت و دشوار این کار را انجام دهد. به ازای انجام این عملیات ریاضی، دستگاه مورد نظر پاداشی را دریافت می کند، این پاداش همان بیت کوین استخراج شده است. بنابراین بیت کوین استخراج شده، پاداشی است که دستگاه استخراج کننده، به ازای آدرسی دهی به تراکنش های هر بلاک دریافت می کند.

واژه هش به چه معنی است؟

هر سیستم استخراج کننده، برای آدرسی دهی به بلاک ها ابتدا هش می سازد. بنا براین هر هش، یک رشته ریاضی پیچیده اما کوتاه شده از آدرسی است که روی بلاک برای دسترسی به تراکنش ها ساخته می شود. هر هش در کنار یک بلاک ساخته می شود.

در شبکه بلاک چین، هر هش منحصر به فرد است و منحصر به فردی آن به سیستم استخراج کننده بستگی دارد. یعنی هر هش فقط و فقط توسط سیستم استخراج کننده خود مشخص می شود و سیستم دیگری نمی تواند به آن دسترسی مستقیم داشته باشد. بنابراین اصل متمرکز نبودن بلاک چین به جای خود باقی می ماند.

سوال دیگر اینجاست که چگونه حل کردن هش ها انقدر سخت هستند؟ سیستم بلاک چین به طور متوسط هر ساله سختی استخراج یک بیت کوین را افزایش می دهد. به طور عمده برای هر سیستم استخراج کننده، سختی هش ریت نیز بیشتر می شود و میزان هش کمتری را می توان از یک دستگاه تولید کرد. چرا که در غیر این صورت یک ابر کامپیوتر می توانست به راحتی تمامی بیت کوین های موجود جهان را استخراج کند. یک الگوریتم رقابت در این بین وجود دارد که فقط یک سیستم نتواند همه بیت کوین ها را استخراج کند و همه شبکه ها به صورت رقابتی بر سر استخراج آن بجنگند!

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه