آشنایی با دستگاه ریگ ماینینگ و سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی آن

ریگ ماینینگ

آشنایی با دستگاه ریگ ماینینگ و سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی آن

ریگ ماینینگ مجموعه ای از سخت افزار های قدرتمند برای به کار گیری در استخراج ارز های دیجیتال همچون اتریوم یا بیت کوین است. هر ریگ ماینینگ به تنهایی می توان یک سیستم گیمینگ فوق العاده قدرتمند نیز باشد.

شاید شما هم تا به حال با نام ریگ ماینینگ برخورد کرده باشید. هر ریگ ماینینگ مجموعه ای از سخت افزار های قدرتمند است که برای استخراج ارز های دیجیتالی به کار برده می شود. البته ریگ قدرت پردازش بسیار بالایی را می طلبد، بنابراین برای پردازش بالا نیاز به کارت گرافیک قدرتمند دارد. در اواخر سال 2016، تا به امروز قیمت کارت گرافیک های قدرتمند شرکت های اینتل و AMD به دلیل استفاده فراوان در ریگ ماینینگها هزینه بسیار بالایی پیدا کرده اند. به نوعی ماینر ها بیشتر از گیمر ها در حال حاضر از این کارت ها استفاده می کنند.

برای ساخت و راه اندازی یک ریگ قوی به چند سخت افزار قوی نیاز است. اول یک یا چند کارت گرافیک قدرتمند، دوم مادربورد قوی برای هماهنگ سازی کارت های گرافیک و پردازنده، سوم پردازنده خوب و چهارم پاور و سیستم خنک کننده قدرتمند برای ریگ است.

همچنین باید برای راه اندازی ریگ به هزینه ای که سرمایه گزاری می کنیم، میزان برق مصرفی مولد و توان پردازشی یا همان میزان هش ریت نهایی نیز نگاه کنیم.

برای محاسبه برق مصرفی، باید مجموع متوسط مصرف برق هر کارت گرافیک را محاسبه کنیم. برای قدرت هش ریت نیز همین روال است و باید مجموع را به دست آوریم. به طور مثال در حال حاضر کارت گرافیک اینتل GTX 1080 TI قدرت هش ریتی برابر با 32mh/s دارد (که البته با اورکلاک کردن میتوان به میزان بیشتری از آن نیز قدرت هش گرفت) و همچنین 250 وات مصرف دارد. یک ریگ با 6 کارت گرافیک GTX 1080 TI حدود 192mh/s قدرت هش ریت و همچنین 1500 وات مصرف خواهد داشت. با این حساب و با توجه به نرخ قیمت فعلی بیت کوین می توان 70 دلار در ماه درامد کسب کرد.

قیمت کارت گرافیک، در بازار امروز بسیار سرسام آور است. بنابراین پیشنهاد ما که برای شما به صرفه تر خواهد بود، این است که به جای راه اندازی ریگ و به جان خریدن تمام هزینه ها  و سرمایه کلان، دستگاه های ماینر اسیک را خریداری کنید. به طور مثال با خرید یک دستگاه اسیک انت ماینر S9i 14.5TH با قیمتی معادل 4 میلیون و 600 هزارتومان، حدود 80 دلار درماه درامد خواهیم داشت. بنابراین با هزینه پایین تر می توانیم سود بیشتری داشته باشیم.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه