اورکلاک برای ماینینگ و فارم ماینینگ

فارم ماینینگ

اورکلاک برای ماینینگ و فارم ماینینگ

یکی از مهمترین مساله های موجود در مورد ماینینگ، اورکلاک برای ماینینگ و فارم ماینینگ است. اورکلاک به منظور افزایش بهره وری سخت افزاری و فارم ماینیگ به منظور گرد هم آوری دستگاه های ماینینگ است که در ادامه هر دو مورد را بررسی خواهیم کرد.

اورکلاک کارت گرافیک

یکی از بهترین روش ها برای افزایش بهره وری، بالابردن قدرت هش ریت، پایین آوردن میزان برق مصرفی و کم کردن دما و صدای تولیدی از کارت های گرافیک، اورکلاک برای ماینینگ است. در این روش ما هر کارت گرافیک را می توانیم به گونه ای بهینه سازی کنیم که بیشترین بهره وری را داشته باشد.

یکی از روش هایی که می تونیم، قدرت پردازش هش ریت رو روی کارت گرافیک افزایش بدیم، افزایش تعداد هسته های موجود روی فرکانس ثابت است. در این صورت میتوانیم نرخ هش ریت را روی سخت افزار یکسان افزایش دهیم. از طرف دیگر باید به میزان اورکلاک پایدار یک کارت گرافیک نیز نگاه کنیم. این که یک کارت گرافیک در چه فرکانسی بتواند به اورکلاک پایدار برسد، مساله مهمی در مورد افزایش قدرت بهره وری کارت گرافیک است. هر چه میزان اورکلاک پایدار بیشتر باشد، میتوانید هش ریت بیشتری از آن بگیرید.

بخش بعد اورکلاک کردن یک کارت گرافیک، بحث VRM آن است. VRM ،ماژول رگولاتور ولتاژ روی هر کارت گرافیک است که ولتاژ را روی هر بخش کیت ارسال می کند. برای بهره وری بیشتر یک کارت گرافیک لازم است که بتوانیم VRM را کنترل و ولتاژ را بین قطعات کارت گرافیک تقسیم کنیم. هر چه مقدار ولتاژ کمتر باشد بهره وری دستگاه بیشتر می شود. البته هر کارت گرافیک یک نوع میزان سنجش به نام کیفیت ساخت بورد دارد. هر چه میزان کیفیت ساخت بورد عدد بیشتری باشد،میزان ولتاژ مصرفی آن نیز کمتر می شود.

بنابراین برای بهره وری از کارت گرافیک و اورکلاک کردن آن باید به این نکات توجه کنیم. اولا این که میزان اورکلاک پایدار کارت گرافیک را چک کنیم. این که می توان تعداد هسته های درگیر کارت را بیشتر کرد را چک کنیم. سپس باید VRM را وادار کنیم تا ولتاژ تقسیمی بین اجزا کارت گرافیک را تنظیم کرده و به صورت دستی تنظیم کند، البته قبل از آن حتما باید به صورت حرفه ای روی VRM کارت های گرافیک کار کرده باشید، چرا که هر نوع اشتباه در تنظیم ولتاژ می تواند خسارت جبران ناپذیری را روی دستگاه وارد کند و یا حتی باعث سوختن آن شود. یک نکته دیگر : اصلی ترین مورد برای اورکلاک کردن کارت گرافیک،تنظیم VRM است. بنابراین بیشتر تمرکز خود را صرف یادگیری کار با VRM کنید و سعی کنید که بتوانید هش ریت کارت گرافیک را همزمان با کم شدن مصرف آن، افزایش دهید.

فارم ماینینگ

به طور کلی فارم ماینینگ به معنی مجموعه سازی سیستم های ماینینگ مثل ریگ ماینر ها و یا دستگاه های اسیک و به کارگیری دستگاه های خنک کننده به صورت مجموعه ای است. برای راه اندازی فارم ماینینگ نیاز به موارد زیر است:

نرم افزار ماینینگ مثل BTC miner

دستگاه های ماینینگ اسیک، مثل انواع دستگاه هایی که در وبسایت آتا ماینر به فروش می رسد.

یک سیستم مناسب برای مدیریت دستگاه های ریگ ماینینگ

دستگاه های خنک کننده بسیار قوی

یک فضای مناسب برای قرار دادن دستگاه ها

البته دامنه دستگاه هایی که می توان برای فارم ماینینگ استفاده کرد از 1 دستگاه تا بی نهایت دستگاه است. این مساله بستگی به میزان سرمایه شما در راه اندازی یک فارم دارد. بنابراین شما می توانید از همین امروز هم با یک دستگاه اسیک antminer نیز فارم خود را راه اندازی کنید.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه