فناوری بلاک چین ، سیستمی رو به رشد در قرن بیست و یکم

فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین ، سیستمی رو به رشد در قرن بیست و یکم

فناوری بلاک چین نوعی تکنولوژی است که می تواند بدون کپی کردن اطلاعات دیجیتال، آن را به صورت پیشرفته توزیع کند. این سیستم فناوری است که در ابتدا ساتوشی ناکاموتو برای ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین راه اندازی کرد اما در حال حاضر برای انواع سیستم های رمزنگاری و کاربردهای بالقوه از جمله ارز دیجیتال نیز به کار برده می شود.

به نوعی دقیق تر می توان گفت که بلاک چین سیستمی برای ذخیره سازی انواع معاملات و تراکنش های رمزنگاری شده به کار می رود.  بلاک چین ، صفحه ای گسترده است که میلیون ها بار کپی شده و از این کپی یک نوع شبکه طراحی می شود و همواره این شبکه در حال بروزرسانی خواهد بود،درون این شبکه بلوک های مختلف نگهداری شده که هر بلوک به خودی خود به صورت مستمر به روز رسانی می شود از طرفی باید در نظر داشته باشید که داده هایی که در بلاک چین ذخیره می شوند به صورت عمومی در دسترس هستند و هیچگاه در یک جا ذخیره نخواهند شد به همین علت و به دلیل عدم وجود نسخه ثابت از این شبکه هیچگاه یک هکر نمی‌تواند به راحتی آن را تخریب کند.

یکی از مزایای شبکه بلاک چین، همگانی بودن است، بنابراین توسط یک نهاد واحد نمی‌توان آن را کنترل کرد و اگر در جایی از آن مشکل به وجود آید سیستم کل نابود نخواهد شد.

کاربردهای فناوری بلاک چین

در مورد فناوری بلاک چین کاربردهای زیادی تعریف شده که به چند مورد آن به‌طور کلی اشاره خواهیم کرد.

یکی از این کاربردها، ساخت و ایجاد قراردادهای هوشمند است. قرارداد هوشمند به معنی نوعی قرارداد است که به صورت خودکار تایید و امضا میشود. این نوع قراردادها برای شرکت‌هایی که حجم عظیمی از داده ها را روزانه دریافت و ارسال می‌کنند بسیار مناسب است چرا که می تواند به راحتی در وقت و هزینه، صرفه جویی کنند.

قراردادهای هوشمند بدون نیاز به واسط و یا شخص ثالث موجب ایجاد تراکنش می شوند. فناوری بلاک چین می تواند این قراردادها را در خود ذخیره کرده و بستری برای انجام این فرایند ها باشد.
یکی دیگر از کاربردهای فناوری بلاک چین ارزهای دیجیتال است. این سیستم به دلیل دارا بودن ماهیت همگانی ، سرعت بالا و غیر قابل پیگیری بودن می تواند فرم مناسبی برای ساخت و راه اندازی ارز دیجیتال پیاده  کند. همچنین فناوری بلاک چین به خاطر امن بودن می‌تواند میزبان چنین تکنولوژی‌های جدید باشد.

از دیگر کاربردهای بلاکچین می‌توان به تکنولوژی احراز هویت آنلاین اشاره کرد شما می توانید تمام هویت خود را به طور مثال در یک ارز دیجیتالی ذخیره کنید.در صورت نیاز با در دست داشتن کد ارز دیجیتال هویت خود را برای دیگران آشکار کنید. البته به خاطر امنیت سیستم بلاک چین، قرار دادن اطلاعات شخصی و هویت شما در این نوع سیستم مشکلی برای شما بوجود نخواهد آورد امروزه به دلیل اینکه اکثر تراکنش‌های مالی به صورت اینترنتی و آنلاین انجام میشود همواره نیاز داریم که از سیستم های احراز هویت در این زمینه استفاده کنیم پس چه بهتر که این سیستم را بر روی فناوری بلاک چین به کار ببریم.

یکی از گزینه‌های مهم استفاده فناوری بلاک چین بازار بورس است به دلیل ماهیت امنیت و عمومی بودن سیستم بلاک چین بازار بورس می تواند به این سیستم به عنوان یک سکوی مهم برای انجام معاملات ارزی نگاه کند.

از بلاک چین همچنین می توان برای مدیریت سرمایه های خود استفاده کرد چرا که اولا این سیستم به نوعی امنیت شما را تضمین می کند و همچنین مقصدی برای سرمایه های بزرگ است چرا که سیستم همگانی، محدودیت ها را از بین میبرد. این نوع سیستم به خودی خود فرصتی استثنایی برای سرمایه‌گذاران است.

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه